یک عمرگذرازتنهایی

درددل بادل

نوش آفرین...

اطلاعات هنرمند:
نام اصلي: فاطمه عبدي گلنگشي
نام مستعار: نوش آفرين
تولد: فروردين 1355 مارس 1956
روستاي گلنگش, دهستان خورگام بخش عمارلو شهرستان رودبارگيلان
اصل/مليت: ايراني
سبک‌ها: پاپ
فعاليت(ها): خواننده و بازيگر
مدت فعاليت: 1351 تا کنون
ناشر(ها): آونگ موزيک ـ ترانه رکوردز

فاطمه عبدي گلنگشي با نام هنري نوش آفرين خواننده ايراني ساکن آمريکا

نوش آفرين در اول فروردين 1335 ( 21مارس 1956) در تهران زاده شد. پدر و مادر وي در زماني که او کودکي بيش نبود از يکديگر جدا شدند . وي فرزند نخست خانواده بوده و چهار خواهر و دو برادر وي حاصل ازدواج مجدد پدر هستند . خانواده اش از اوايل دوران کودکي اوبه تهران کوچيدند و در خيابان سلسبيل سکني گزيدند. از دوران نوجواني وي در روياهايش به خوانندگي عشق مي‌ورزيد.

نوش آفرين آينده با اين روياي آواز خواني بزرگ مي‌شد . بگفته خودش در مصاحبه تلويزيوني با شبکه طپش در برنامه آنکات، آن زمان‌ها در مدرسه مي‌خواند و مورد تشويق ديگران قرار مي‌گرفت . وي در سال 1351 و در سن 16 سالگي در حاليکه در دبيرستان کيوان واقع در خيابان مرتضوي تهران مشغول به تحصيل بوده و همزمان در يک شرکت مشغول بکار بود، در پي خواندن يک آگهي از جانب استوديو پيام مبني بر نياز به يک چهره جديد جوان جهت ايفاي نقش در يک فيلم سينمايي به دفتر اين استوديو مراجعه کرد. فيلم مذکور "شورش" نام داشته و بنا بود زنده ياد رضا مير لوحي آنرا کارگرداني کند. در بين تعداد زياد دختران جوان متقاضي بدليل شباهت ظاهري نوش آفرين آينده با خانم آفرين که پيش از اين هنرپيشه سينما بود و در آنزمان بدليل ازدواج از هنرپيشگي دست کشيده بود مورد توجه فيلمبردار فيلم مورد نظر مرحوم ايرج صادقپور که اتفاقا همسر آفرين بود قرار گرفته و به مير لوحي معرفي شد. عکس فوق اولين عکسي است که از او بعنوان يک چهره جديد سينمايي گرفته شده‌است.

نوش آفرين بدليل شرايط سخت استوديو از جمله تعهد با سفته صد هزار توماني از شرکت در فيلم شورش منصرف شد . وي بعد از مدتي توسط مرحوم يدالله شير اندامي هنرپيشه معروف آن زمان که از دوستان پدرش بود جهت بازي در فيلم "قصه ماهان" معرفي شد. شروع فعاليت هنري نوش آفرين با توجه به معيارهاي آنزمان جامعه ايران بعدها برايش دردسرساز شد. در زمان شروع فعاليت هنري وي، اغلب چهره‌هاي جديد سينمايي در فيلمها رلهايي ايفا مي‌کردند و او هم از اين قاعده مستثني نبود . البته تعريف هنرپيشه? درسينماي آن سالها با چيزي که امروز در سينماي جهان عنوان مي‌شود تفاوت زيادي داشت. بهر حال نوش آفرين با يک مدير تهيه بنام آقاي مظاهري قرارداد بازي در ? فيلم را امضا کرد که در تمامي آنها گريزي از برهنه شدن وجود نداشت لازم بذکر است که او در تمامي اين فيلمها نقش اول زن را بر عهده داشت. فيلم اول او قصه ماهان بکارگرداني جواد طاهري فيلمي با مايه‌هاي عرفاني در مورد تناسخ بود که صحنه‌هاي عشق بازي و برهنه آن ايجاد جنجال زيادي کرد. اين فيلم در دسته بندي معمول تجاري آن زمان قرار نمي‌گيرد و موسيقي متن آن به هنرمندي استاد مرحوم مرتضي حنانه از تاثيرگذاري خاصي برخوردار است. متاسفانه تضاد ميان فرهنگ عامه مردم در آن سالها با چيزي که توسط سينما به آنها عرضه مي‌شد همخواني نداشت و سن کم نوش آفرين در اولين فيلمهايش جلب توجه بيشتري را در زمينه نمايش اين تضاد فراهم نمود. او از اولين مصاحبه‌هايش نارضايتي خود ازايفاي اين رلها را عنوان نمود که در آينده به بعضي از اين مصاحبه‌ها خواهيم پرداخت . عکسهاي گرفته شده از صحنه‌هاي برهنه فيلمها بعدها براي نوش آفرين خواننده جنجالهاي زيادي درست کرد که در جاي خود به اين موضوع اشاره مي‌شود. دومين فيلم نوش آفرين "دشمن" نام داشت که در رده فيلمهاي تجاري خوش ساخت قرارگرفت . خسرو پرويزي کارگردان اين فيلم چون تحصيلکرده بود، فيلمهايي مي‌ساخت که هر چند تجاري بودند ولي در مقايسه با فيلمهاي تجاري آنزمان از ساخت بهتري بر خوردار بودند.

هفته نامه جوانان در مهر 1352 مصاحبه‌اي با نوش آفرين ترتيب داد:

نوش آفرين نوستاره جوان سينما طي يک مصاحبه با خبرنگار جوانان فاش کرد که باين علت وارد سينما شده و هم اکنون قصد ورود به عالم موسيقي را دارد که مادرش با ديدن قيافه او، بسويش باز گردد و آرزوئي که سالها در دل دارد بر آورده شود. نوش آفرين که در يک صحنه فيلمبرداري فيلم تازه اش پاداش دچار سوختگي دست شده بود ابتدا درباره اين حادثه گفت : قرار بود در صحنه‌اي از فيلم با ريختن ظرف نفت روي لباسم به قصد خود کشي خود را آتش بزنم اما بدبختانه اين ماجرا با غفلتي که شد نزديک بود حقيقتا بسوزم ودر لحظه حادثه هم از ناحيه شکم و پهلو و پشت و دست راست دچار سوختگي شديد شدم و مرا به بيمارستان سينا بردند.

وي بعد از چند سال بازي گري به خوانندگي رو مي اورد؛ او آوازي را به نام " گل هام گل آفتابگردون"  را با يک آهنگ ترک مي خواند؛ در مصاحبه با  برنامه کوک در بي بي سي  در تاريخ 29 بهمن 1389 در باره اين ترانه اش  مي گويد: با گروه بلک کت آشنا شده بودم؛ شهدادروحاني اين آهنگ را به من داد و خواندنش سر و صداي زيادي بلند کرد.
نوش آفرين  بعد از انقلاب ايران به همراه همسرش سعيد راد  به هندوستان رفت  و مدتي رابا  مشکلات  مالي سپري کرد و بعد از آن به کانادا  و در نهايت به لوس آنجلس رسيد.
وي در آمريکا از سعيد راد جدا شد ولي مصاحبه هايش نشان مي دهد که اکنون زندگي خانوادگي را به هنرپيشه گي و خواندن ترجيح ميدهد.

آلبوم‌ها:
دختر شاه پريون
سبزه به ناز مي‌آيد
هفت دريا
شب ما
اکسيژن
شب تو شب من - 1382
نازنين عاشق
فرياد
خاطره‌ها
عطش  - شهريور 1385
کوچه رنگي - 1387

بازيگري:

خاکستري 1356
سکوت بزرگ 1356
پاداش يک مرد 1355
قاصدک 1355
فرار از حجله 1354
آب توبه 1353
الکي خوش 1353
پري خوشگله 1353
سازش1353
ماشين مشتي ممدلي 1353
دشمن1352
?رو سياه 1352
فرزند شمشير 1352
قصه ماهان 1352

خوانندگي فيلم:

خاکستري 1356
 قاصدک 1355 ...

 

 

+ درددل سعید در چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 9:39 |